Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny

Jeżeli planujesz zakup mieszkania, bardzo możliwe, że będziesz się starał o kredyt hipoteczny. Na czym on polega? Kredyt tego typu jest zabezpieczony przez hipotekę, czyli nieruchomość, którą wpisuje się do księgi wieczystej i wpis do hipoteki. Właściciel nieruchomości obciążanej musi złożyć oświadczenie w formie aktu notarialnego (pod rygorem nieważności) o jej ustanowieniu. Jednak w przypadku hipoteki bankowej wystarczy złożyć oświadczenie pisemne pod rygorem nieważności.

Jeszcze jakiś czas temu banki dawały kredyt mieszkaniowy, którego wysokość przewyższała wartość nieruchomości. Dzięki temu klienci mieli środki także na umeblowanie i urządzenie lokalu. Dodatkowo kredytobiorca nie musiał uiszczać wkładu własnego. Z dobą nastania kryzysu warunki dostania kredytu hipotecznego bardzo się zaostrzyły. Obecnie aby go otrzymać, wymagany jest wkład własny wynoszący od 10 do 30% kwoty pożyczki. Są to sumy rzędu nawet 50 tysięcy złotych, dlatego nie każdy może tyle łatwo uzbierać. Stąd kupno nieruchomości, nawet za pomocą kredytu hipotecznego, jest dzisiaj dla niejednej osoby marzeniem ściętej głowy.

Dodatkowo, jeżeli chcemy nabyć mieszkanie drogą kredytu mieszkaniowego, konieczna jest umowa o pracę. Bez tego bank nie przyzna nam pożyczki nawet, jeżeli mielibyśmy pieniądze na wkład własny. Jest to ugruntowane gwarancją spłacania rat kredytu mieszkaniowego przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Aby bank uznał, że jesteśmy wypłacalni i przyznał nam pieniądze, musi mieć potwierdzenie, że będziemy mieli z czego ją spłacać.

Zakup mieszkania na kredyt jest dla większości osób jedyną możliwością nabycia własnego konta. Jak widać, jednak i kupno mieszkania na kredyt nie jest sprawą łatwą.

Sprawdź także zestawienia:
Najlepsze promocje bankowe kwiecień 2024
Najlepsze karty kredytowe zestawienie kwiecień 2024
Najlepsze kredyty dla firm kwiecień 2024
Lokaty bankowe w promocji kwiecień 2024