Jak działa Biuro Informacji Kredytowej (BIK)?

Na bardzo wielu reklamach pożyczek, często spotykamy informacje „pożyczki bez BIKu”. Co to takiego i czy rzeczywiście jest to takie ważne? To nic innego jak tłumaczone ze skrótu Biuro Informacji Kredytowej. Dla przeciętnego człowieka niewiele znaczy, jednak dla banku jest to bardzo istotna sprawa. Do BIKu trafiamy wszyscy, jeśli bierzemy kredyt. To według niego banki sprawdzają naszą wiarygodność, czy będziemy spłacać kredyt w terminie. To informacje, o tym czy kredyt jest spłacany, kiedy i w jakiś okolicznościach robiły się braki w spłacie czy nieterminowa wpłata. Dla banku są to dane, czy klient, który u nich chce wziąć kredyt, jest bardzo rzetelny w spłacie. Banki zwykle nie kierują się tym, ile dana osoba ma kredytów, ponieważ to raczej podaje się we wniosku o kredyt. Chodzi przede wszystkim o to, czy były jakieś zaległości, jak często i czy dana osoba trzyma się terminowości spłat.

Czy możemy być wykreśleni z BIK?

Informacje w BIKu są po to, żeby banki mogły sprawdzać, czy jesteśmy dobry klientem. Zatem wykreślanie jest niemożliwe ale bezcelowe, ponieważ byłoby to ze szkodą dla danej osoby. Tego typu informacje są po prostu potrzebne a bycie w nim nie przeszkadza w niczym, za to bardzo pomaga w przypadku kredytu. Brak jakiegokolwiek zapisu świadczyłby o tym, że nikt nic nie wie, czy klient będzie rzetelny w spłacie i czy bank nie ryzykuje, że da kredyt komuś, kto nie będzie go spłacał.

Co to znaczy „pożyczki bez BIKu?”

To znaczy, że dana placówka finansowa nie będzie sprawdzać naszej historii kredytowej. Tego typu firmy udzielają tzw. pożyczek na dowód, czyli bez żadnej dokumentacji o dochodach oraz sprawdzania wiarygodności. W takich miejscach bardzo łatwo dostać pożyczkę, jednak często jest ona o wiele wyżej oprocentowana czyli mamy dużo wyższe koszty niż w przypadku kredytu. Warto też pamiętać, że biorąc takie pożyczki, nie trafiamy do BIKu, czyli żaden bank nie uza nas za osoby wiarygodne, gdyż historię kredytową, mimo wielu pożyczek, będziemy mieli pustą.