Jak działa karta wielowalutowa?

Podróżowanie nie jest dziś takie trudne, jak miało to miejsce kilkanaście lat temu. Obecnie można wybrać się w podróż, posiadając ograniczony budżet. Większość osób podróżujących po świecie posługuje się zwykłymi kartami do konta bankowego. Nie jest to jednak korzystne rozwiązanie, ponieważ w tym wypadku ponosimy koszty związane z przewalutowaniem. Tymczasem korzystając z karty wielowalutowej, możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, gdyż płacimy za zakupy bezpośrednio w walucie transakcji.

Karta wielowalutowa to dobra opcja, jeśli bardzo dużo podróżujemy, umożliwia ona dokonywanie płatności w zagranicznej walucie, tak więc nie ponosimy kosztów przewalutowania, taka transakcja jest rozliczana z konta prowadzonego w danej walucie, więc z naszego konta zostanie ściągnięta dokładnie taka sama suma, jaka widnieje na rachunku. Z kolei, jeśli transakcja jest przeprowadzana z konta, w której nie posiadamy karty, koszty zostaną przeliczone zgodnie z cennikiem obowiązującym w naszym banku. W ten sposób za zakupy zapłacimy dużo więcej.

W jaki sposób działa konto wielowalutowe?

Obecnie konta wielowalutowe są dostępne w większości banków, przy czym należy mieć na uwadze to, że nie w każdym przypadku karta automatycznie rozpozna, z jakiego rachunku pobrać pieniądze. O ile w PKO BP, Pekao, ING Banku Śląskim takie transakcje będą możliwe, to już w banku Citi Handlowy nie będzie to możliwe. W tym wypadku należy ręcznie przepiąć kartę do wybranego konta walutowego, może wydaje się to dosyć skomplikowane, ale można zrobić to w prosty sposób poprzez bankowość elektroniczną. Po przyjeździe z zagranicy również trzeba zmienić konto na złotówkowe, to bardzo ważna kwestia.

Karta wielowalutowa to bez wątpienia duże udogodnienie, pozwala na uniknięcie kosztów związanych z przewalutowaniem, prowizjami od wpłat z bankomatów. Wybierając kartę wielowalutową należy sprawdzić wysokość opłat za kartę, prowadzenie rachunku, koszty jego obsługi. Cennik znajdziemy na stronie wybranego banku.

Sprawdź także zestawienia:
Najlepsze promocje bankowe lipiec 2024
Najlepsze karty kredytowe zestawienie lipiec 2024
Najlepsze kredyty dla firm lipiec 2024
Lokaty bankowe w promocji lipiec 2024