Na czym polega screen scraping?

Screen scraping to technika, która pozwala na łatwe pozyskiwanie danych personalnych. Banki chciały skorzystać ze screen scrapingu w celu usprawnienia udzielania kredytów, sprawniejszej weryfikacji zdolności kredytowej, która miała przyśpieszyć cały proces; dużo łatwiejsze byłoby również przenoszenie rachunków bankowych. Miałoby to wyglądać w ten sposób, że klient upoważniałby bank do logowania się do swojego serwisu transakcyjnego, aby instytucja mogła pobrać historię rachunku. W tym wypadku dane byłyby odczytywane automatycznie. Dzięki wykorzystaniu techniki screen scraping moglibyśmy szybko i bez dopełniania formalności przenieść swój rachunek do innego banku zachowując pełną historię swojego poprzedniego konta bankowego. Obecnie większość spraw można załatwić przez Internet, więc takie rozwiązanie wydaje się bardzo wygodne, trzeba zadać jednak pytanie, czy udostępnianie tak poufnych danych to dobry pomysł?

Wykorzystanie screen scrapingu w bankowości budzi wątpliwości, obawy przed wprowadzeniem takiej techniki wyraziła Komisja Nadzoru Finansowego. Mimo, że bank to wiarygodna instytucja, która chroniłaby nasze dane, to jednak istnieje ryzyko, że mogłyby wpaść w niepowołane ręce. Obecnie przestępczość internetowa przybiera na sile, niestety coraz częściej dochodzi do kradzieży danych oraz włamań na konta bankowe. Poza tym przekazywanie danych osobom trzeci, to działanie wbrew zasadom ochrony danych osobowych oraz bezpieczeństwa w sieci. Złodzieje Internetowi z pewnością skorzystaliby z możliwości pozyskania danych.

Chociaż idea jest dobra i screen scraping znacznie ułatwiłby pracę instytucjom bankowym, co jest ważne szczególnie w dobie szybkiego postępu cyfryzacji, trzeba dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo danych w Internecie. Obecnie klient jest bardzo wymagający, jednak wygoda i szybkość obsługi nie powinna wychodzić na pierwszy plan. W końcu wypełnienie wniosku, czy wizyta w oddziale bankowym nie przysparza dużego wysiłku, a nasze pieniądze są bezpieczniejsze.

Sprawdź także zestawienia:
Najlepsze promocje bankowe maj 2024
Najlepsze karty kredytowe zestawienie maj 2024
Najlepsze kredyty dla firm maj 2024
Lokaty bankowe w promocji maj 2024