Gdzie Polacy chcą budować domy?

Branża deweloperska przeżywa prawdziwy rozkwit, sprzedaż mieszkań wciąż rośnie, mimo to ceny pozostają stabilne. Budownictwo indywidualne również jest ważnym elementem rynku nieruchomości. Szacuje się, że wzrosła liczba Polaków zamieszkujących domy jednorodzinne, coraz częściej decydujemy się na budowę własnych czterech kątów.

Najchętniej budujemy domu w powiecie wrocławskim i poznańskim

Dane na temat liczby rozpoczętych inwestycji, można znaleźć w bazach Głównego Urzędu Statystycznego. Jakiś czas temu dokonano zmian w zakresie podziału analizowanych mieszkań, co daje gwarancję, że domy zaliczane do grupy inwestycji indywidualnych, faktycznie takie są, a nie służą na sprzedaż czy wynajem. Wcześniej GUS do kategorii inwestycji indywidualnych zaliczał również działania drobnych deweloperów prowadzących firmy jednoosobowe. Po wprowadzeniu zmian zyskaliśmy rzeczywisty obraz sytuacji budownictwa indywidualnego w Polsce.

Dzięki danym GUS-u można wskazać powiaty, w których prywatni inwestorzy uzyskali najwięcej pozwoleń na rozpoczęcie budowy domów jednorodzinnych. Zgodnie z danymi z roku 2017 budowę najczęściej rozpoczynano w powiecie wrocławskim oraz poznańskim, na kolejnych miejscach znalazły się powiat krakowski oraz wołomiński. Dużo pozwoleń na budowę było wydawanych również w Rzeszowie, co nie powinno nikogo dziwić, gdyż miasto rozwija się bardzo dynamicznie.

Najdroższe są działki budowlane w okolicach Warszawy

Warto poruszyć również kwestię średnich cen gruntów. Okazuje się, że najdroższe działki budowlane są usytuowane w okolicach Warszawy i to na pewno w najbliższym czasie się nie zmieni. Nie od dzisiaj wiadomo, że najdroższe grunty pod zabudowę mieszkaniową znajdują się w pobliżu dużych metropolii. Niestety co roku cena działek jest coraz wyższa. Można posłużyć się danymi z roku 2016, wtedy w powiecie pruszkowskim działKa budowlana kosztowała około 128 zł/mkw. Nowe informacje o cenach gruntów zostaną opublikowane przez GUS dopiero jesienią tego roku, można jednak oczekiwać tendencji wzrostowej.

Sprawdź także zestawienia:
Najlepsze promocje bankowe maj 2024
Najlepsze karty kredytowe zestawienie maj 2024
Najlepsze kredyty dla firm maj 2024
Lokaty bankowe w promocji maj 2024