Kredyt samochodowy czy gotówkowy, który wybrać na nowsze auto?

Nowe auto to marzenie niejednego z nas. Mimo dostępności i bogatej oferty kredytów, obniżonych stóp procentowych i niewielkich wymagań ze strony banków warto zastanowić się, czy nie lepszym i bardziej opłacalnym od kredytu gotówkowego nie będzie kredyt samochodowy. Oprocentowanie pierwszego zwykle sięga ok. 10% w skali roku, a drugi możemy znaleźć już z odsetkami rzędu 3% w stosunku rocznym. Kiedy więc wybrać kredyt gotówkowy, a kiedy samochodowy na spełnienie marzenia o nowszym aucie?

Kredyt samochodowy, kiedy warto?

Kredyty celowe, jakim jest m.in. samochodowy to obowiązek dodatkowych zabezpieczeń. Banki najczęściej stosują przewłaszczenie czy zastaw, cesję praw z ubezpieczenia AC. Nic dziwnego, bo w ten sposób minimalizują ryzyko. W przypadku zaprzestania spłaty łatwiej odzyskają należność. Przewłaszczenie powoduje pewne ograniczenia dla posiadacza pojazdu, który został kupiony na kredyt. Bank w przypadku przewłaszczenia jest współwłaścicielem auta w 49%, więc nie ma mowy o jego sprzedaży bez zgody banku. Zastaw daje bankowi możliwość przejęcia samochodu w przypadku zadłużenia kredytobiorcy, a cesja z polisy ubezpieczeniowej zapewnia odzyskanie pieniędzy przez bank w przypadku uszkodzenia bądź zniszczenia samochodu – ubezpieczyciel wypłaca wtedy odszkodowanie bankowi.

Co wybrać?

Kredyt samochodowy to znacznie niższe oprocentowanie w porównaniu z kredytem gotówkowym. Ale jeśli nie chcemy być zbyt mocno, poza ratami, przywiązani do banku i chcemy decydować o naszej własności bez konieczności konsultacji i zgody kredytobiorcy to kredyt gotówkowy jest lepszą opcją. Wraz z zakupem auta w kredycie samochodowym ciąży na nas obowiązek opłacenia składek ubezpieczeniowych, także AC, oraz serwis w stacjach autoryzowanych dla danej marki pojazdu. Jeśli decydujemy się na samochód nowy, takie kredytowanie celowe ma sens. W odniesieniu do aut starszych roczników często opłaty te są wyższe w skali roku, niż wartość użytkowanego pojazdu. No i formalności – przy kredycie gotówkowym ostatnio uproszczone procedury nie wymagają znacznego gromadzenia dokumentacji. W przypadku kredytu samochodowego zdecydowanie bardziej czasochłonne i często męczące jest samo kompletowanie papierów do wniosku kredytowego.

Sprawdź także zestawienia:
Najlepsze promocje bankowe maj 2024
Najlepsze karty kredytowe zestawienie maj 2024
Najlepsze kredyty dla firm maj 2024
Lokaty bankowe w promocji maj 2024