Jak działa Moneyback?

Klienci banków coraz częściej korzystają z dodatkowych ofert dla wybranych. Jedną z takich usług jest moneyback. Dzięki niemu w skali miesiąca można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Na czym polega?

Moneyback jest programem, z którego mogą skorzystać klienci banków oferujących tego typu usługi promocyjne. Zwykle wystarczy wypełnić dostępne w placówce, czy online zgłoszenie. Udział jest bezpłatny, zatem nic nie stracimy, a możemy zyskać, nie tylko na rabatach i ofertach promocyjnych w sklepach czy punktach usługowych.

Moneyback polega na zwrocie przez bank części poniesionych kosztów, np. za zakupy czy usługi, pod warunkiem zapłaty za nie kartą. Regulamin programu z góry ustala limit premii. Zwykle to ok. 50-100 zł miesięcznie (albo określony procent, zwykle 5% od kwoty transakcji), choć są i wyjątki, gdzie kwota może być wyższa (zależna zwykle od kwot wykonywanych płatności, rodzaju rachunku, karty itp.). Spora część banków nalicza bonusy za inne płatności (np. przelewy internetowe czy płatności mobilne). Często banki wprowadzają też limity roczne – warto zapoznać się z regulaminem. Warto doczytać, za jakie płatności naliczany jest bonus, jakie obowiązują granice, ile kwotowo można zyskać przy transakcji jednorazowej, ile możemy zyskać w skali miesiąca/roku oraz jakie dodatkowe warunki musza być spełnione, by bonus został naliczony. Niektóre programy są ograniczone czasowo – regulamin wskazuje precyzyjnie czas trwania oferty. Warto także dopytać, czy bonus naliczany będzie do rachunku, czy do karty. W przypadku kont wspólnych opłacalne jest posiadanie w trakcie programu oddzielnych kart płatniczych przez posiadaczy konta, by bonus naliczał się do każdej z nich. Zwrócić należy uwagę, czy oferta w danym banku jest bezpłatna – głównie chodzi o koszty karty, jaką dokonywane będą płatności.

Należy zauważyć, że moneyback nie oznacza przekazania naliczonej premii od razu po dokonaniu płatności. Na przelew środków trzeba zwykle poczekać do rozliczenia okresu przez bank. Może to trwać nawet miesiąc. Informacje na temat dnia rozliczenia zawiera wspomniany regulamin. Oczywiście pracownik-doradca w placówce czy infolinii także udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania związane z moneyback. W ramach oferty banki posiadają również inne programy – lojalnościowe czy rabatowe, z których też warto korzystać na co dzień.

Sprawdź także zestawienia:
Najlepsze promocje bankowe styczeń 2024
Najlepsze karty kredytowe zestawienie styczeń 2024
Najlepsze kredyty dla firm styczeń 2024
Lokaty bankowe w promocji styczeń 2024