Od 1. stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące minimalnej powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych. Od tego roku kawalerki nie mogą być mniejsze niż 25 m kw. Nowe zasady pozwalają na większą swobodę w zakresie projektowania nieruchomości.
Prace nad nowelizacją projektu ustawy trwały 5 miesięcy, jego głównym założeniem było uwolnienie budownictwa od przestarzałych przepisów, które tylko utrudniały opracowywanie planów architektonicznych. Do niedawna kreatywność projektantów była znacząco ograniczana przez obowiązujące zasady, na przykład przez podłączenia w pomieszczeniach według, których pralka zawsze musiała być ustawiona w łazience, co nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.
Zmiany w przepisach dają większą swobodę w zakresie projektowania pomieszczeń oraz zagospodarowania przestrzeni. Obecnie mieszkania, nawet te niewielkie są zaprojektowane tak, aby były bardziej przestronne i wygodne w użytkowaniu. Odpowiedni kształt pomieszczeń daje większe możliwości aranżacyjne, nowoczesne mieszkania są po prostu bardziej funkcjonalne, można je też bez większych problemów dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.
Kluczową zmianą jest również odległość budynku od lasu. Do 2017 roku wymagane było zachowanie 12 metrów, po zmianach limit ten został zmniejszony do 8 metrów. Nowe zasady dotyczą również miejsc garażowych oraz parkingowych. Od 1. stycznia bieżącego roku szerokość miejsca garażowego musi wynosić nie mniej niż 2,5 metra. Przepisy odnoszą się oczywiście nie tylko parkingów osiedlowych, ale także miejsc przy marketach. Uwzględniono także miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych – od tego roku mogą on parkować bezpośrednio przed budynkiem, a nie jak miało to miejsce wcześniej z zachowaniem odpowiedniej odległości.
Z pewnością są to zmiany na lepsze, obecnie przestarzałe budownictwo odchodzi w niepamięć. Nawet, jeżeli przestrzeń mieszkalna jest mała, to można zaprojektować lokal tak, aby był maksymalnie przestronny i komfortowy.