Program Mieszkanie dla Młodych wkrótce zostanie zastąpiony przez Mieszkanie Plus oraz Indywidualne Konto Mieszkaniowe. 2. stycznia upłynął ostatni termin składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu MdM.
Na czym polega program Mieszkanie Plus?
Mieszkanie Plus to program, do którego może przystąpić każdy, niezależnie od tego, czy posiada rodzinę czy jest singlem, przy czym trzeba zaznaczyć, że pierwszeństwo będą mieć rodziny wielodzietne. W ramach Mieszkanie Plus rząd udostępnia na wynajem mieszkania w bardzo korzystnej cenie. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą zaciągać kredytu hipotecznego na mieszkanie i wolą wynajmować nieruchomość. Oczywiście rząd daje możliwość późniejszego wykupienia na własność takiego mieszkania, jednak w tym wypadku trzeba będzie ponosić nieco wyższe koszty czynszu. Obecnie jest realizowanych wiele inwestycji mieszkaniowych w ramach tego programu i to nie tylko na terenie dużych miast.
Co to jest Indywidualne Konto Mieszkaniowe?
Indywidualne Konto Mieszkaniowe w przeciwieństwie dotychczasowego programu MdM czy nowego Mieszkanie Plus, ma za zadanie pomagać Polakom oszczędzać na zakup własnego mieszkania. W tym wypadku państwo nie rozdaje pieniędzy, ale zachęca Polaków do systematycznego oszczędzania, co można zrobić na dwa sposoby.
Pierwszy sposób oszczędzania polega na odkładaniu pieniędzy w ramach funduszy, które są zwolnione z podatki Belki. Nie będziemy musieli odprowadzać podatków od zysków kapitałowych, dzięki temu można będzie wypracować wyższe zyski z inwestycji. Oszczędności bez oddawania 19% podatku to bardzo dobra opcja, warto zastanowić się nad takim sposobem odkładania i pomnażania pieniędzy. Aby móc skorzystać z takiego udogodnienia, należy posiadać Indywidualne Konto Emerytalne w ramach III filaru lub Indywidualne Konto Mieszkaniowe. Warto wspomnieć o tym, że zwolnieniu z podatku będą podlegać fundusze tylko do pewnego limitu, który jest ustalony w ustawie o IKM.
Innym sposobem na efektywne oszczędzanie jest premiowane osób, które oszczędzają na IKM. Rząd ustalił, że pieniądze w ramach bonusów będą wypłacane co roku na rachunki mieszkaniowe. Oczywiście trzeba spełniać kilka warunków – nie będzie można wypłacić zgromadzonych funduszy przez 5 lat od założenia IKE lub 12 miesięcy, gdy korzystamy z programu Mieszkanie Plus lub innego programu społecznego budownictwa (np. TBS). Z IKE będzie można skorzystać już od przyszłego roku.
Sprawdź także zestawienia:
– Najlepsze promocje bankowe listopad 2024
– Najlepsze karty kredytowe zestawienie listopad 2024
– Najlepsze kredyty dla firm listopad 2024
– Lokaty bankowe w promocji listopad 2024