Formalności przy kupnie mieszkania

Kupno mieszkania wiąże się z szeregiem formalności, które należy wypełnić. Przede wszystkim dla większości wiąże się to z załatwieniem kredytu hipotecznego. Aby uzyskać kredyt mieszkaniowy należy ukazać umowę o pracę oraz zaświadczenie o zarobkach, aby bank uznał, że jesteśmy wypłacalni i ustalił wysokość kredytu, jaką może nam przyznać. Ponadto musi zostać sprawdzona nasza historia kredytowa, czy nie zalegaliśmy wcześniej ze spłatami pożyczek.

Po załatwieniu formalności bankowych, przychodzi czas na te związane z kupnem mieszkania. Potrzebny jest do tego szereg dokumentów. Ba początku można zawrzeć umowę przedwstępną, jeżeli np. znajdziemy mieszkanie przed dokończeniem formalności w banku. Następnie będzie trzeba dostarczyć zaświadczenie z banku o udzielonym kredycie, dowód osobisty, NIP oraz PESEL, aby sporządzić u notariusza umowę sprzedaży nieruchomości.

Jeżeli kupnem mieszkania zajmuje się dla nas pośrednik, to on zajmie się tego rodzaju czynnościami. My jednak będziemy musieli zawrzeć z nim umowę pośrednictwa przy kupnie nieruchomości. Tego typu porozumienie określa wzajemne zobowiązania, wraz z wynagrodzeniem, zawiera dane pośrednika wraz z numerem licencji. Najczęściej podpisuje się umowy rezultatu, czyli takie, których wynagrodzeniem jest prowizja od kupna. Istnieją dwa rodzaje tego typu umowy: otwarta oraz na wyłączność. Ta pierwsza umożliwia nam współpracę z wieloma agencjami, druga powierza wykonanie zadania tylko jednemu pośrednictwu.

Dopełnienie wszystkich formalności jest bardzo ważne przy kupnie mieszkania. Gwarantuje bowiem prostą procedurę bez problemów i szybkie nabycie nieruchomości.

Sprawdź także zestawienia:
Najlepsze promocje bankowe listopad 2024
Najlepsze karty kredytowe zestawienie listopad 2024
Najlepsze kredyty dla firm listopad 2024
Lokaty bankowe w promocji listopad 2024