Szybkie przelewy online

Czekając na pieniądze na koncie czy też samemu wysyłając przelew bardzo istotna sprawą jest to, kiedy zostanie on zrealizowany. Rozliczenia pomiędzy bankami prowadzone są przez Krajową Izbę Rozliczeniową poprzez system elektroniczny Elixir. Każdy bank ma swoje okienko czasowe do wysyłania i odbierania informacji o przelewach – 2 lub 3 razy dziennie, od poniedziałku do piątku. Oznacza to, że przelew wysłany np. w piątek, do banku adresata dotrze dopiero w poniedziałek. Dla niektórych terminowych płatności jest to bardzo długi okres, nic więc dziwnego, ze pojawiło się zapotrzebowanie na szybką realizację przelewów, niezależnie od sesji Elixir.

Do niedawna tego typu usługi świadczyli tylko pośrednicy. Podstawą ich działania jest wykorzystanie faktu, że w ramach tego samego banku przelewy są realizowane natychmiast – jako wewnętrzne, niepodlegające rozliczeniom międzybankowym. Wystarczy więc wysłać przelew wewnętrzny na konto pośrednika w jednym banku, aby wykonany został również przelew wewnętrzny w banku docelowym, z konta pośrednika na konto właściwego adresata. Oczywiście przelew taki nie jest bezpłatny, ale pobierane przez pośrednika opłaty nie są wysokie, ograniczają się do kilku złotych.

Z problemem realizacji szybkich przelewów bankowych zmierzyła się także Krajowa Izba Rozliczeniowa. Pod jej auspicjami został stworzony system rozliczeń międzybankowych w czasie rzeczywistym –Express Elixir. System jest czynny przez cała dobę, siedem dni w tygodniu. Za jego pośrednictwem można wysyłać i otrzymywać przelewy w czasie rzeczywistym, realizowane są w trybie online. Wprawdzie sama usługa nie jest jeszcze powszechna i nie w każdym banku można skorzystać z tej możliwości, ale ich lista się wydłuża, kolejne banki podłączają się do tego systemu. Oczywiście taki przelew jest znacznie droższy od stawek standardowych. W regulaminach różnych banków przyjęte są stawki – od kilku do kilkunastu złotych. W niektórych bankach taka możliwość jest oferowana tylko klientom biznesowym. Z pewnością jednak jest to kierunek, w którym podąży bankowość i za kilka lat natychmiastowe przelewy w trybie online staną się powszechnym standardem.

Sprawdź także zestawienia:
Najlepsze promocje bankowe maj 2023
Najlepsze karty kredytowe zestawienie maj 2023
Najlepsze kredyty dla firm maj 2023
Lokaty bankowe w promocji maj 2023

KREDYT HIPOTECZNY 2022SPRAWDŹ NR 1
+