Profil Kredytowy Plus – jak go odczytać?

Wzrost świadomości finansowej społeczeństwa powoduje w ostatnim czasie wzrost kierowanych do bazy BIK zapytań własnych o historię kredytową. Wiedza na ten temat może nam się przydać w wielu sytuacjach, głównie przed tym, jak zaczynamy starania o ważny dla nas kredyt bankowy, np. hipoteczny. Bezpłatnie raport może pobrać każdy zainteresowany raz na 6 miesięcy. Zawiera on podstawowe dane na temat naszych zobowiązań, terminowości ich spłaty, rodzaju zobowiązania. Można tam przejrzeć nie tylko aktualne należności, ale i te zakończone. Dla banku takie dane są bardzo ważne – pozwalają ocenić nie tylko ryzyko, ale i profil kredytobiorcy. Oczywiście za opłatą raport może być pobierany częściej, albo w rozbudowanej wersji.

Raport BIK informuje bank o rodzaju zobowiązań wnioskującego o kredyt (karta kredytowa, pożyczka, itp.), o kwocie i datach otwarcia i zamknięcia zobowiązania, nazwie podmiotu przekazującego dane do BIK, statusie realizacji spłaty. Przesyłający zapytanie ma możliwość sprawdzenia, jakie inne instytucje sprawdzały powyższe dane na temat konkretnej osoby i w jakim czasie. Istotna jest ocena punktowa, tzw. scoring, stanowiący jeden z elementów oceny kredytowej wnioskującego o kredyt.

W jaki sposób pobrać ww. informacje z bazy BIK? Rejestrując się na stronie BIK konieczne będzie zweryfikowanie pytającego poprzez podanie adresu e-mail, numeru telefonu, danych osobowych, adresowych, numeru PESEL i dowodu osobistego. Dla potwierdzenia tożsamości trzeba będzie wysłać skan dowodu, albo numer konta bankowego- wykonując symboliczny przelew 1 zł jako opłatę weryfikacyjną. Kolejne etapy są intuicyjne i nie wymagają ogromnej wiedzy specjalistycznej. Dzięki nawet podstawowym raportom BIK nie tylko sami siebie sprawdzimy, ale mamy tez świadomość, że z tej wiedzy korzystają i banki. Oczywiście dane w bazie są i pozytywne, i negatywne. Dla kredytobiorcy lepiej, by historia tam była nienaganna – pozwoliło uzyskać kredyt na określonych warunkach, umożliwi negocjacje z bankiem i sprawi, że będzie on zabiegał o takiego klienta, w zamian oferując korzystne warunki kredytu. Zła historia często uniemożliwia uzyskanie jakiegokolwiek kredytu na dobrych warunkach.

Wbrew pozorom brak zapisów o osobie w BIK nie jest dobry – bez tego trudno ocenić przecież, na ile rzetelnym kredytobiorcą będziemy.

Sprawdź także zestawienia:
Najlepsze promocje bankowe grudzień 2022
Najlepsze karty kredytowe zestawienie grudzień 2022
Najlepsze kredyty dla firm grudzień 2022
Lokaty bankowe w promocji grudzień 2022

KREDYT HIPOTECZNY 2022SPRAWDŹ NR 1
+