Bankomaty zbliżeniowe już w Polsce

Technologia zbliżeniowa w bankomacie? To już możliwe. Co więcej właściciele sieci Euronet i Planet Cash zamierzają niebawem wprowadzić bankomaty z funkcją biometryczną. Obecnie konkurencja jest spora, dlatego wykorzystanie najnowszych osiągnięć technologicznych, bezpieczeństwo i wygoda klientów mają ogromne znaczenie.

Od 20 grudnia 2016r. w Polsce funkcjonuje ponad 5 tysięcy bankomatów Euronet z funkcją zbliżeniową. Od stycznia 2017 taką funkcjonalność wprowadzić ma także Planet Cash w 200 urządzeniach tej firmy. Dzisiaj z udogodnień tego typu korzystać mogą klienci 12 banków, w tym Alior Banku, BGŻ BNP, BPH, Citi, Deutsche Bank, Getin, IDEA, Nest, PKO BP, PEKAO SA, Plus Banku i Raiffeisen. ING, który pilotażował program, taką opcję udostępnił jedynie swoim klientom (karta innego banku nie jest w bankomatach ING obsługiwana).

Główną zaletą, poza wygodą, wypłat zbliżeniowych jest bezpieczeństwo i ochrona przed skimmingiem, czyli przestępstwem polegającym na nielegalnym kopiowaniu danych paska magnetycznego karty płatniczej, do którego najczęściej dochodzi w tradycyjnych bankomatach będących „pod lupą” złodziei. Oczywiście w takich bankomatach z funkcją wypłat zbliżeniowych można korzystać nie tylko z karty, ale smartfonu czy gadżetów NFC (o ile wprowadzono taką funkcjonalność).

Jak rozpoznać bankomaty z funkcją zbliżeniową?

Obok klawiatury numerycznej zamontowany został czujnik zbliżeniowy. Wówczas wystarczy przyłożyć kartę i po podaniu nr PIN możliwe będzie nie tylko wypłacenie gotówki, ale np. sprawdzenie stanu konta, czy wykonanie innych operacji, jakie są udostępnione przez bank. Oczywiście transakcji tego typu można dokonać jedynie kartą z funkcją zbliżeniową lub NFC. Kolejnym krokiem technologicznym ma być wprowadzenie bankomatów biometrycznych, gdzie identyfikacja odbywać się będzie po porównaniu linii papilarnych klienta z tą z bazy banku.

Rzecz jasna takie innowacje mają zarówno wielbicieli, jak i przeciwników. Jedno jest pewne – ułatwiają klientom korzystanie z bankomatów, chronią środki na rachunkach przez skimmerami, dzięki braku konieczności wkładania karty do czytnika i co za tym idzie – udaremnieniem kradzieży kodu z paska magnetycznego. Oczywiście przeciwnicy zarzucają większe ryzyko pozyskania pieniędzy przez złodzieja karty, ale przecież by dostać się do konta musieli by oni znać PIN, który znany powinien być tylko posiadaczowi danej karty, zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.

Sprawdź także zestawienia:
Najlepsze promocje bankowe maj 2022
Najlepsze karty kredytowe zestawienie maj 2022
Najlepsze kredyty dla firm maj 2022
Lokaty bankowe w promocji maj 2022

KREDYT HIPOTECZNY 2021SPRAWDŹ NR 1
+